Związek Bitcoina z rynkami kontraktów terminowych

Wprowadzenie w grudniu ubiegłego roku kontraktów terminowych Bitcoin, które dały inwestorom możliwość postawienia zakładu na wartość monety, odegrało dużą rolę w spadku cen na przełomie 2017 i 2018 roku, według amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Związek Bitcoina z rynkami kontraktów terminowych
W opublikowanym dziś 7 maja liście ekonomicznym Banku Rezerwy Federalnej San Francisco autorzy stwierdzają, że gwałtowny wzrost i następujący po nim spadek ceny Bitcoin po wprowadzeniu kontraktów terminowych jest daleki od przypadku. Jest on raczej spójny z zachowaniami handlowymi, które zazwyczaj towarzyszą wprowadzaniu rynków kontraktów terminowych na aktywa – sytuacja porównywalna z sekurytyzacją obligacji na początku 2000 roku.

„Późniejszy upadek był spowodowany tworzeniem instrumentów, które pozwoliły pesymistycznym inwestorom stawiać zakłady przeciwko rynkowi mieszkaniowemu“ – napisała Rezerwa Federalna. „Podobnie nadejście łańcucha blokowego wprowadziło nowy instrument finansowy Bitcoin, który optymistycznie nastawieni inwestorzy licytowali do momentu wprowadzenia kontraktów terminowych Bitcoin, pozwalając pesymistom wejść na rynek, co przyczyniło się do odwrócenia dynamiki cen Bitcoin“.

Federalni decydenci bankowi lekceważyli, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, Bitcoin jako alternatywną walutę dla dolara lub innego pieniądza wspieranego przez bank centralny. Prezydent San Francisco Fed John Williams, który w przyszłym miesiącu przeprowadzi się do Nowego Jorku, aby tam zarządzać Fed, był szczególnie krytyczny: „Jednym z problemów, z jakimi się borykają, są bardzo niestabilne wartości“, powiedział Williams w kwietniu o Bitcoin i innych kryptowalutach.

CME Group & Cboe Global Markets
17 grudnia CME Group Inc. stała się drugą – za Cboe Global Markets Inc. – giełdą, na której notowane są kontrakty terminowe Bitcoin. Data ta zbiegła się w czasie z rekordowo wysoką (ATH) ceną Bitcoin, która w tamtym czasie notowana była na około 20.000 dolarów.

Autorzy raportu, Galina Hale, Arvind Krishnamurthy, Marianna Kudlyak i Patrick Shultz, stwierdzili, że wprowadzenie kontraktów terminowych zakończyło „jednostronny popyt spekulacyjny“. To powiedziawszy, brak kapitulacji był spowodowany wczesnym ograniczeniem wolumenów na rynku kontraktów terminowych, co Bob Fitzsimmons, analityk kontraktów terminowych, uważa za słuszny argument:

„Firmy były bardzo ostrożne. Nie chcieli, aby przechodziła z 10.000 do 100.000. Tak więc, nie było tego, co nazwałbym dziką spekulacją“, powiedział Fitzsimmons, dyrektor zarządzający i szef Wedbush Futures, firmy świadczącej usługi finansowe, która publikuje raporty o kryptowalutach.

Postęp w przód
Idąc naprzód, Rezerwa Federalna argumentuje, że największym czynnikiem determinującym cenę monety będą rzeczywiste zastosowania Bitcoin jako bezgranicznego, niskoopłatnego medium wymiany, które nazywa się „korzyściami transakcyjnymi“. Oni piszą: „Oni piszą: „Jak rozumieją niektóre korzyści transakcyjne“?

„Chociaż rozumiemy niektóre czynniki, które odgrywają rolę w określaniu ceny Bitcoin w długim okresie, nasze rozumienie korzyści transakcyjnych Bitcoin jest zbyt nieprecyzyjne, aby można było określić tę długoterminową cenę. Ale ponieważ dynamika spekulacyjna znika z rynku Bitcoin, korzyści transakcyjne będą prawdopodobnie czynnikiem, który będzie napędzał wycenę“.